Energo-Pro, MUFG İle El Sıkıştı

Alpaslan 2 Barajı ve HES Projesi uluslararası standartlarda inşa ediliyor.

 

Türkiye’de bugüne kadar inşa edilen Barajlar içinde 10., özel sektör tarafından inşa edilenler içinde ise en büyük rezervuar alanına sahip olan Alpaslan 2 Barajı ve HES Projesi, Muş İli sınırları içerisinde Energo-Pro tarafından inşa edilmektedir. 280 MW kurulu güce sahip Baraj; yılda 860 GWh elektrik üretimi yanında, 78 210 ha sahanın sulanması ile Muş Merkez ile bağlı köylerin içmesuyu ihtiyacının karşılanmasına da hizmet edecektir.

Projenin finansmanı için; Dünya’nın en büyük 5. Bankası olan ve merkezi Japonya’da bulunan MFUG Bankası ile yürütülen görüşmeler neticesinde Banka, IFC Performans Standardları çerçevesinde değerlendirdiği projeyi başarılı buldu ve proje için 175 MİLYON EURO değerinde kredi anlaşması geçtiğimiz ay imzalandı.  

Alpaslan 2 Barajı ve HES Projesi, sağladığı bu kredi ile inşaat faaliyetlerinin yanında projeden etkilenen bölge insanının refahı için; 5 köyün yeniden yerleşiminin yanı sıra okul, cami, lojman inşaatını gerçekleştirerecek ve toplam 22 köyde ekonominin iyileştirilmesi yönünde projeler geliştirecek.

Biyoçeşitlilik kapsamında sucul ve karasal habitatın da korunmasından  projeden etkilenenlerin fiziksel yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve başta eğitim ve geçim kaynakları olmak üzere hayat kalitelerinin arttırılmasına kadar çevresel ve sosyal konulara hassas bir sorumluluk anlayışı ile yaklaşan ENERGO-PRO Genel Müdürü şunları söyledi: “Yatırımların yavaşladığı hatta durduğu bugünlerde ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve hız kesmeden çalışmalarımıza devam etmek tek gayemiz oldu. Bunun yanı sıra  firmamızın her faaliyeti “doğa ile uyumlu çalışma” misyonunu kapsamında gerçekleştirilmektedir ve bu Proje’de, her projemizde olduğu gibi sürdürülebilirlik performansımızı arttırmayı, Uluslararası performans standardları ile çevresel ve sosyal uyum anlayışımızla  örnek olmayı hedeflemekteydik ve başardık. Bu uluslararası standartlar kapsamında  gerçekleştirdiğimiz projemizin Türkiye’deki ilk defa MFUG tarafından kredilendirilen proje olması bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır. ” dedi.

2020 yılı sonunda tesisin devreye gireceğini ve sisteme elektrik üreteceğini kaydeden Energo-Pro Türkiye Genel Müdürü, “Türkiye’nin 3. Asfalt çekirdekli alüvyon kaya dolgu barajı, 104 m baraj yüksekliği ve 55 km2 rezervuar alanına sahip Projemiz tamamlandığında üretilecek elektrik ile  Muş ve Bingöl illerinin elektrik ihtiyacının tamamını karşılayabilecektir. Ayrıca sağlayacağı sulama ve içmesuyu faydası da düşünüldüğünde Muş ilinin kaderini değiştirecek bu projeyi tamamlamak için 2000’e yakın çalışan ile gece gündüz durmaksızın çalışmaktayız, ve bu proje iş sağlığı güvenliği ve çevre standartlarımız kapsamında örnek bir projedir ” dedi.

Merkezi Çekya’da bulunan ENERGO-PRO’nun  tüm Avrupa’da toplam 36 adet hidroelektrik santrali bulunuyor. 2014 yılından bu yana ENERGO-PRO bünyesinde faaliyetlerine devam eden Litostroj türbin markası ile de firmanın Ankara Polatlı’da kurduğu bir türbin-jeneratör fabrikası da bulunmakta.  Toplam 18000m2 kapalı alanda türbin ve jeneratör için 5 holde faaliyet gösteren fabrikamız, Türkiye’de ilk kez yerli kaynak için yerli ekipman üreterek yatırımcıların %100 Avrupa kalitesi ile %100 yerli üretim ve %95 oranında verimliliği garanti eden üretimlerle ile yatırımcıların yüzünü güldürmektedir.