litostroj

Litostroj Power, Slovenya'da 70 yıldan daha uzun bir süre önce kuruldu. Litostroj Power, su türbinlerinin yanı sıra hidro teknik ekipman sunan lider enerji üretim ekipmanı üreticisidir. Çek Cumhuriyeti'nde, bağlı kuruluşu Litostroj Engineering, hidroelektrik endüstrisinde 100 yıldan fazla deneyime sahiptir. Şimdi, şirket Blansko'da bulunan Hidrolik Laboratuvarı'nda araştırma-geliştirme, tasarım, modelleme ve testlere odaklanmaktadır.

Litostroj Power Group, Mayıs 2014'te ENERGO-PRO Grubunun bir parçası oldu. Litostroj Power Group, tasarım, üretim ve devreye alma ile ilgili deneyime sahip olan ve aynı zamanda ENERGO-PRO Grubunun kendi hidroelektrik santrallerinin işletimi ve rehabilitasyonunu gerçekleştiren tek üreticidir.

100 yıldan daha köklü bir deneyime sahip Litostroj Power Group, hidroelektrik santralleri ve diğer faaliyetleri için yenilikçi, en verimli şekilde tasarlanmış ve güvenilir ekipman sağlayarak Dünya çapındaki itibarını inşa etmektedir.

Endüstriyel grup, hidrolik tasarım ve araştırmadan, modellerin test edilmesinden, üretim, montaj ve devreye almaya kadar tüm ürün ve hizmet portföyü için özel çözümler sunar.

Litostroj Power için çalışan yüksek vasıflı mühendislerin yenilikçi uzmanlığı sayesinde, şirket Dünya çapında 70'den fazla ülkeye 900'den fazla türbin ve 150'den fazla pompa istasyonunu başarıyla teslim etmiştir. Litostroj Power Group'un 350 MW'a kadar kurulu güce sahip türbin üretebilmektedir.

ENERGO-PRO Grubu, Türkiye'nin başkenti Ankara'da Temelli'de türbin jeneratör üretim şirketi olan  Litostroj Türkiye'yi kurdu.

Litostroj Türkiye aracılığıyla türbin ve jeneratör üretim tecrübemiz ve teknik bilgimiz Orta Avrupa'dan Ankara'ya getirdik.

Litostroj Türkiye, türbin üretimi için 3 hol ve jeneratör üretimi için 2 hol olmak üzere  toplam 18.000m2 kapalı alana sahiptir. Şirket, ilk kez yerli hidroelektrik ekipman üretimi gerçekleştirecektir.

Kars Sarıkamış'ta bulunan Karakurt Barajı ve HES (99 MW) için türbinler ve jeneratörler, Litostroj’un Ankara üretim fabrikasında üretilecek. Ankara'daki fabrika, Türkiye ve çevre ülkelerdeki hidroelektrik yatırımcılarına Avrupa kalitesinde hidroelektrik ekipman sağlayacak.

Toplam 25 milyon avroluk yatırım ile, 50 MW'a kadar kurulu güce sahip Pelton, Francis ve Kaplan türbinleri Türkiye'de üretilecektir. Yerli üretimin fiyat avantajı sayesinde, hidroelektrik yatırımcılarına büyük bir rahatlıkla işletme-bakım ve servis sağlanacaktır.

Grubun amacı güvenilir ve deneyimli uzmanlar tarafından esnek ve müşteriye özel çözümler sunmaktır. ENERGO-PRO, bilgi birikimi ve çalışma ilkeleri, yatırımlar, elektrik ve iş faaliyetlerinin dağıtımı alanında öncü bir şirket olarak, Türkiye'deki enerji sektörüne önemli katkılar sağlamaktadır.